Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

31 maja 2020 r.

1. Dzisiejszą  uroczystością kończy się Okres Wielkanocy. Jutro rozpocznie się Zwykły Okres w Liturgii Kościoła. Przypominamy, że 7 czerwca (w uroczystość Trójcy Przenajświętszej) kończy się czas przyjęcia Komunii wielkanocnej.

2. Dziś ostatnie nabożeństwo majowe a od poniedziałku 1 czerwca, zapraszamy do udziału w nabożeństwie czerwcowym ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, każdego dnia po Mszy wieczornej.

3. W poniedziałek święto NMP, Matki Kościoła. Msza o godz. 7:00 i 17:00

4. W poniedziałek Msza Wypominkowa Roczna za Zmarłych o godz. 17.00. Wypominki będą czytane od godz. 16.15.

5. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, zaprasza Rodziców i Młodzież przyjmującą sakrament bierzmowania na Mszę św. w ich intencji, we wtorek 2 czerwca o godz. 17.00.

6. Bierzmowanie będzie w poniedziałek 8 czerwca o godz. 18.00. Przygotowanie  liturgiczne kandydatów we wtorek i czwartek o godz. 18.00. Spowiedź kandydatów w sobotę o godz. 18.00. Na spotkania przychodzimy w maseczkach.

7. W środę udamy się do chorych z sakramentami od godz. 9.00. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii.

8. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

9. W czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Msza o godz. 7:00 i 17:00. Tego dnia przypada 32. rocznica konsekracji kard. Kazimierza Nycza.

10. W piątek I piątek miesiąca. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Spowiedź od godz. 15.30. Msza o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 17.00.

11. W sobotę 6 czerwca, będzie uroczystość I Komunii św., pierwszej grupy o godz. 14.00. Spowiedź dzieci i ich rodzin w godzinach spowiedzi I. piątkowej (od 15.30). Spotkanie rodziców tej grupy, w poniedziałek o godz. 18.00.

12. W sobotę I sobota miesiąca. Msza o Niepokalanym Sercu NMP o godz. 17.00.

13. Za tydzień uroczystość Trójcy Przenajświętszej i I niedziela miesiąca oraz Święto Dziękczynienia, Po Mszy o godz. 12.00, zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu.

14. Rocznica I Komunii św. grupy I, będzie w przyszłą niedzielę na Mszy o godz. 10.30. Spowiedź dzieci w sobotę o godz. 16.00.

15. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci, które można nabyć w zakrystii.   

16. Słowo Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza w związku ze złagodzeniem ograniczeń dotyczących kultu religijnego

„Od 30 maja br. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wielu dziedzin życia, w tym kultu religijnego, w czasie pandemii COVID 19. Po dwóch i pół miesiąca obostrzeń sanitarnych możemy wreszcie wrócić do uczestnictwa w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Bez Eucharystii, szczególnie sprawowanej w Dzień Pański – Niedzielę, nie możemy w pełni żyć jako chrześcijanie. W czasie ścisłych restrykcji, kiedy wiele osób uczestniczyło we Mszy św. duchowo poprzez transmisje telewizyjne i internetowe, doświadczyliśmy głodu Eucharystii przeżywanej we wspólnotach wiary.

Uświadomiliśmy sobie, że taka forma uczestnictwa we Mszy św. jest formą zastępczą, uprawnioną w nadzwyczajnych sytuacjach. Od najbliższej soboty będziemy mogli powrócić do zwyczajnych form praktyk religijnych. Zachęcam więc do powrotu do naszych świątyń parafialnych.

W związku z tym księży proboszczów proszę też o roztropność odnośnie do transmisji telewizyjnych i internetowych Mszy świętych. Wydaje się, że Msze święte dla chorych, transmitowane w mediach przed pandemią, wystarczająco zaspokoją potrzeby wiernych w nowej sytuacji.

Z uwagi na złagodzone rygory na czas epidemii, odwołuję dyspensę z dnia 26 marca 2020 r. Wracamy do zwykłych zasad, obowiązujących w prawie kościelnym, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, co w niektórych przypadkach uniemożliwia im udział w niedzielnej Eucharystii.

Obecne możliwości pozwalają już na planowanie – nawet jeszcze przed wakacjami – w porozumieniu z rodzicami dzieci i młodzieży – uroczystości bierzmowania i Komunii św. W parafiach możliwa też jest praca z grupami duszpasterskimi, do czego z serca zachęcam zarówno duchownych jak i świeckich.

Przypominam wszystkim wiernym o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej Komunii św. Okres ten kończy się 7 czerwca br. , w Uroczystość Trójcy Świętej. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich. Bardzo proszę wszystkie parafie o umożliwienie w najbliższych dniach spowiedzi św. wszystkim wiernym oraz o upowszechnienie informacji o czasie sprawowania sakramentu pokuty i pojednania.

Choć restrykcje łagodnieją, groźna epidemia trwa nadal. Bardzo proszę o odpowiedzialne zachowania zwłaszcza w zgromadzeniach liturgicznych, o stosowanie maseczek, zachowywanie higieny i wszystkich obowiązujących zasad w miejscach kultu. Podczas pandemii preferowane jest przyjmowanie Komunii św. na rękę. Mimo to duszpasterze nie powinni odmawiać możliwości udzielania Najświętszego Sakramentu do ust, z zachowaniem przepisów higienicznych. Proszę o godne zorganizowanie udzielania Komunii św. w obu formach, z właściwym ich rozdzieleniem.

Nowe przepisy dotyczące sprawowania kultu w czasie pandemii pozwalają na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie. W związku z tym, proszę Księży Proboszczów, by kierując się roztropnością zorganizowali na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów.

Pragnę podziękować wszystkim wiernym za troskę o ludzi dotkniętych wirusem, za szlachetne zachowania w czasie epidemii, które były wyrazem odpowiedzialności za innych, zwłaszcza najsłabszych. Szczególne słowa podziękowania kieruję do służby zdrowia. Tylu wiernych dawało przykład autentycznej wiary, która przejawia się w dziełach miłości, szczególnie wobec ludzi najbardziej potrzebujących pomocy”.

 

† Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

17. W ubiegłym tygodniu odprowadziliśmy do domu Ojca śp. Stanisława Jakubczaka. Wieczny odpoczynek…