• 1
  • 2

1. Dziś w I niedzielę miesiąca, po Mszy o godz. 12.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.
2. Dziś obchodzimy XVII Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzi. Okażmy duchowe i materialne wsparcie Kościołowi katolickiemu w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Przed kościołem puszka na rzecz Kościoła na Wschodzie.
3. Za tydzień, w niedzielę rozpoczniemy parafialne Rekolekcje Adwentowe.
Plan Rekolekcji Adwentowych
11 – 14 grudnia 2016 r.

DOROŚLI
Poniedziałek – Środa 7:00, 10:00, 17:00, 18:30

DZIECI
w Szkole Podstawowej nr 1 w Grójcu
Poniedziałek – Wtorek
8:00 – Pion Starszy
  9:00 – Pion Młodszy
Środa – Msza św. w kościele o godz. 16:00

Spowiedź Rekolekcyjna
Środa
8:30 – 11:00
15:00 – 19:00

4. Zachęcamy do udziału w Roratach, porannych Mszach św. ku czci NMP – od poniedziałku do soboty o godz. 7:00. Zachęcamy do przychodzenia z lampionami  i świecami.
5. W poniedziałek Msza roczna za zmarłych o godz. 17.00.
6. Jutro język angielski Uniwersytetu III Wieku o godz. 16.00.
7. W środę Msza i Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 17.00. Po Mszy spotkanie Żywego Różańca.
8. W czwartek 8 grudnia Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze o godz. 7.00 i 17.00.
9. W piątek Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 rozpoczynająca się Koronką do Miłosierdzia Bożego.
10. Już po raz kolejny prowadzimy Adwentową Akcję „Małe pudełko wiele radości, – czyli jak zostać Św. Mikołajem”. Do kancelarii lub do kosza stojącego w kościele można przynosić artykuły żywnościowe, środki czystości, nowe ubrania lub zabawki. Dary, w formie paczek świątecznych, zostaną przekazane dzieciom z ubogich rodzin naszej Parafii.
11. W kruchcie można nabyć Wigilijne Świece „Caritas”. Dochód ze świec zostanie przeznaczony na Wigilię dla dzieci z ubogich rodzin, na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla dzieci a także na rzecz chrześcijan w krajach objętych wojnami, m.in. w Syrii, Iraku.
12. Próby chóru w piątek o godz. 19.00. Próby scholii w sobotę – dziecięcej o godz. 12.00 a młodzieżowej o godz. 15.00.
13. Zbiórka ministrantów w sobotę o 9.30 a trening piłki nożnej o godz. 12.30.
14. Są wolne intencje Mszalne w tym tygodniu.
15. Przyjmujemy intencje Mszalne na rok 2017.
16. Pary  narzeczonych prosimy o potwierdzenie terminu ślubu w przyszłym roku.
17. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”, które można nabyć w zakrystii.
18. W najbliższą niedzielę po Mszach przedpołudniowych odbędzie się Kiermasz Bożonarodzeniowy prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy naszej parafii. Podczas kiermaszu można będzie nabyć oryginalne, niepowtarzalne prace nawiązujące do symboliki Świąt Bożego Narodzenia. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na integrację społeczną oraz zakup materiałów do terapii umożliwiających poznanie nowych technik i rozwijania talentów artystycznych osób niepełnosprawnych.  
19. Za tydzień przy naszej parafii w godz. 9.30 – 13.30 odbędzie się zbiórka krwi. Osoby pragnące oddać krew muszą posiadać przy sobie dowód osobisty.
20. Za tydzień taca będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za złożone ofiary!

Żal doskonały i Komunia Duchowa

ŻAL DOSKONAŁY

w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

  1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
  2. zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
  3. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
  4. przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
  5. przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

 

KOMUNIA DUCHOWA 

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

  1. W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

  1. Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św. warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.