• 1

Ogłoszenia parafialne

29 Niedziela Zwykła - 17.10.2021.

1. Dzisiaj przed kościołem wolontariusze kwestują na rzecz chorej Zosi. Szczegóły na palakacie w gablocie.

2. Zapraszamy na październikowe nabożeństwo Różańcowe, każdego dnia o godz. 16.15.

3. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00. Można zgłaszać intencje na nowennę i Mszę św.

4. W tym tygodniu przypada wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 19 października (wtorek) i św. Jana Pawła II, 22 października (piątek).

5. W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00. rozpoczynająca się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

6. W piątek, 22 października, zapraszamy na nabożeństwo do św. Rity o godz. 17.00. Można zgłaszać intencje na Msze św. i nowennę prosząc Boga o łaski dla siebie i swoich bliskich. Prosimy o przyniesienie róż, które są wymownym znakiem łask otrzymanych od Boga przez wstawiennictwo Patronki od spraw beznadziejnych. Róże będzie można nabyć przed Mszą w kruchcie.

7. W środę spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania o godz. 18.00.

8. W sobotę spotkanie bielanek z siostrą Wiktorią o godz. 11.00.

9. Dyrektor oraz Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Bikówku zapraszają na kiermasz słodkich wypieków, który odbędzie się w przyszłą niedzielę przed kościołem. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na uroczystość przekazania sztandaru oraz nadania imienia generała brygady Jana Kowalewskiego Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku. Społeczność szkolna dziękuje za okazane serce i dobroć.

10. Przyjmujemy na wypominki na rok 2021/2022. Kartki są do pobrania w zakrystii. Okażmy pomoc modlitewną naszym zmarłym, zgłaszając ich imiona na wypominki czyli modlitwy w ich intencji. Wypominki Jednorazowe będą czytane 1 i 2 listopada, oraz zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych w ciągu ostatniego roku i poleconych w wypominkach jednorazowych 2 listopada o godz. 9.00. Wypominki Roczne będą czytane w niedziele po każdej Mszy św. i Msza św. w I poniedziałki miesiąca o godz. 17.00.

11. Przyjmujemy na Msze Gregoriańskie na rok 2022, a od poniedziałku w kancelarii parafialnej będzie można zamawiać intencje mszalne na rok 2022.

12. W zakrystii jest do nabycia "Niedziela", "Gość niedzielny" i dla dzieci "Mały Gość".

13. W ubiegłym tygodniu z naszej parafii odprowadziliśmy do Domu Ojca: +Irenę Jabłońską i Mariannę Kieszonkowską. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie... 

Żal doskonały i Komunia Duchowa

ŻAL DOSKONAŁY

w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

  1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
  2. zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
  3. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
  4. przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
  5. przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

 

KOMUNIA DUCHOWA 

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

  1. W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

  1. Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św. warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.