• 1
  • 2

Ogłoszenia parafialne

II Niedziela Zwykła 17 stycznia 2021 r.

II Niedziela Zwykła

17 stycznia 2021 r.

1. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza Rodziców i Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania na Mszę św. w ich intencji we wtorek o godz. 17.00.

2. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00. Można zamawiać intencje tej Mszy. 

3. W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 rozpoczynająca się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

4. Zapraszamy na nabożeństwo do św. Rity w piątek 22 stycznia  o godz. 17.00. Można zgłaszać intencje tej Mszy, prosząc Boga o łaski dla siebie i swoich bliskich. Prosimy o przyniesienie róż, które są wymownym znakiem łask otrzymanych od Boga przez wstawiennictwo Patronki od spraw beznadziejnych. Róże będzie można nabyć w kruchcie przed Mszą św.

5. W sobotę 23 stycznia, VIII rocznica śmierci kard. Józefa Glempa.

6. W przyszłą niedzielę Dzień Solidarności z Chorwacją i zbiórka do puszek na ofiary trzęsienia ziemi.

7. Pary  narzeczonych prosimy o potwierdzenie terminu ślubu w tym roku.

8. Dziękujemy tym rodzinom, które w minionym tygodniu, przyjęły nas po kolędzie. W tym tygodniu udamy się do następnych rodzin. Rodziny wyrażające chęć zaproszenia kapłana na kolędę, prosimy o zgłoszenie w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub mailowo. Księża odwiedzą rodziny w maseczkach i proszą aby rodziny również je zakładali na czas wizyty.  Od poniedziałku do piątku kolęda będzie w godz. 17.30 – 20.00 a w sobotę od 10.00.

9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, które można nabyć w zakrystii.

10. W ubiegłym tygodniu z naszej parafii odprowadziliśmy do Domu Ojca śp. +Bożenę Ślusarką. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie.

10 stycznia 2021 r. Święto Chrztu Pańskiego

10 stycznia 2021 r.

Święto Chrztu Pańskiego

1. Kurs przedmałżeński dla narzeczonych z naszego dekanatu, rozpocznie się dziś (10 stycznia) w kościele św. Mikołaja o godz. 20.00.

2. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00. Można zamawiać intencje tej Mszy. 

3. W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 rozpoczynająca się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

4. Pary  narzeczonych prosimy o potwierdzenie terminu ślubu w tym roku.

5. Rodziny wyrażające chęć zaproszenia kapłana na kolędę, prosimy o zgłoszenie w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub mailowo. Od poniedziałku księża rozpoczną kolędę w zgłoszonyh rodzinach po telefonicznym ustaleniu wizyty. Księża odwiedzą rodziny w maseczkach i proszą aby rodziny również je zakładali na czas wizyty.  Od poniedziałku do piątku kolęda będzie w godz. 17.30 – 20.00 a w sobotę od 10.00.

6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, które można nabyć w zakrystii.

7. W ubiegłym tygodniu z naszej parafii odprowadziliśmy do Domu Ojca śp. +Henryka Czyżaka, +Józefę Kowalską. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim 3 stycznia 2021 r.

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

3 stycznia 2021 r.

1. Dziś w I niedzielę miesiąca, po Mszy o godz. 12.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

2. W poniedziałek Msza Wypominkowa Roczna za Zmarłych o godz. 17.00. Wypominki będą czytane o godz. 16.30.

3. W środę 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli. Na wszystkich Mszach obrzęd błogosławienia kadzidła i kredy. Msze św. wg porządku niedzielnego. Przypominamy, że jest to święto nakazane z obowiązkiem uczestniczenia we Mszy św. Taca tego dnia będzie przeznaczona na Misje.

4. Grójecki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do obejrzenia internetowej wersji Orszaku Trzech Króli, który zostanie wyemitowany 5 stycznia o godz. 19.00 na facebook`u GOK-u.

5. W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 rozpoczynająca się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Msza za Ojczyznę o godz. 17.00.

6. Za tydzień w niedzielę święto Chrztu Pańskiego.

7. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na inwestycje parafialne.

8. W niedzielę 10 stycznia w kościele św. Mikołaja o godz. 20.00 rozpocznie się Kurs Przedmałżeński.

9. Pary  narzeczonych prosimy o potwierdzenie terminu ślubu w tym roku.

10. Rodziny wyrażające chęć zaproszenia kapłana na kolędę, prosimy o zgłoszenie w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub mailowo.  

11. W zakrystii można nabyć tygodnik katolicki „Niedziela”.  

12. W ubiegłym tygodniu z naszej parafii odprowadziliśmy do Domu Ojca śp. +Sergiusza Świątkiewicza, +Romana Kwapis, +Kazimierza Błaszczykowskiego, +Jana Ziółka, +Kazimierza Regulskiego. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.

Niedziela Świętej Rodziny 27 grudnia 2020 r.

Niedziela w oktawie Narodzenia Pańskiego

Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

27 grudnia 2020 r.

1. Zapraszamy na nabożeństwo na zakończenie roku w czwartek po Mszy o godz. 17.00.

2. W piątek 1 stycznia Nowy Rok 2021 – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. wg porządku niedzielnego. Przypominamy, że jest to święto nakazane z obowiązkiem udziału we Mszy św.

3. W sobotę – I sobota miesiąca. Msza o Niepokalanym Sercu NMP o godz. 17.00.

4. Za tydzień I niedziela miesiąca. Po Mszy o godz. 12.00 krótka adoracja Najświętszego Sakramentu.

5. Grójecki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do obejrzenia Orszaku Trzech Króli, który zostanie wyemitowany 5 stycznia o godz. 19.00 na facebook`u GOK-u.

6. Od dziś można zgłaszać chęć zaproszenia kapłana do rodziny na kolędę. Można zgłosić rodzinę w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub mailowo.   

7. Pary  narzeczonych prosimy o potwierdzenie terminu ślubu w przyszłym roku.

8. W zakrystii są do nabycia katolickie kalendarze na 2021 rok.

9. W ubiegłym tygodniu z naszej parafii odprowadziliśmy do Domu Ojca śp. +Anielę Chmielewską, +Zdzisława Badowskiego. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.

Boże Narodzenie 25 grudnia 2020 r.

Boże Narodzenie

25 grudnia 2020 r.

Drodzy Parafianie życzymy Wam obfitych łask od narodzonego dla nas w Betlejem Zbawiciela, Mesjasza, Pana. Wesołych, zdrowych Świąt Bożego Narodznenia.

1. Dziś w uroczystość Narodzenia Pańskiego, Msze św. o godz. 9.00, 10. 30, 12.00 i 17.00.

2. W sobotę święto Świętego Szczepana. Msze św. w II dzień Bożego Narodzenia według porządku niedzielnego. Taca tego dnia będzie przeznaczona na KUL.

3. Dary, z naszej parafialnej zbiórki w formie paczek świątecznych, zostały przekazane  dzieciom z ubogich rodzin naszej Parafii. Rozdaliśmy 57 paczek. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom i p. Bogumile Sadowskiej za przygotowanie tych paczek. Niech Bóg Wam wynagrodzi to dobro okazane ubogim!

4. Serdeczne podziękowania kierujemy  do p. Henryka i p. Piotra za przygotowanie choinek i szopki. Dziękujemy chórowi za piękną oprawę muzyczną naszej świątecznej liturgii.

5. Grójecki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do obejrzenia Orszaku Trzech Króli, który zostanie wyemitowany 5 stycznia o godz. 19.00 na facebook`u GOK-u.

6. Wiele osób kieruje do nas pytanie: „Proszę księdza, a co z kolędą?” Otóż kolędy w tradycyjnej formie w tym roku nie będzie. Kolęda może się odbyć na indywidualne zaproszenie rodziny, ale po zakończeniu kwarantanny narodowej. Do zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub mailowo można zgłaszać chęć przyjęcia księdza po zakończonej kwarantannie czyli pod koniec stycznia.

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej - „Gościa Niedzielnego”, którego można nabyć w zakrystii. Jest to podwójny numer ze świątecznymi dodatkami w cenie 10 zł.

IV Niedziela Adwentu 20 grudnia 2020 r.

IV Niedziela Adwentu

20 grudnia 2020 r.

1. Zachęcamy do udziału w ostatnich Roratach, do czwartku w Wigilię o godz. 7.00.

2. Dziś ostatnia szansa udziału w Adwentowej Akcji „Małe pudełko wiele radości – czyli jak zostać Św. Mikołajem”, wspierającej dzieci z ubogich rodzin naszej Parafii.

3. We wtorek 22 grudnia, zapraszamy na nabożeństwo do św. Rity o godz. 17.00. Można zgłaszać intencje tej Mszy, prosząc Boga o łaski dla siebie i swoich bliskich. Prosimy o przyniesienie róż, które są wymownym znakiem łask otrzymanych od Boga przez wstawiennictwo Patronki od spraw beznadziejnych. Róże będzie można też nabyć przed Mszą w kruchcie.

4. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00. Można zgłaszać intencje tej Mszy.

5. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Zachęcamy do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w tym dniu. Mszy o godz. 17.00 nie będzie. O północy zapraszamy na Pasterkę. Taca będzie na Dom Samotnej Matki.

6. W piątek 25 grudnia Uroczystość Narodzenia Pańskiego, w dzień Msze św. o godz. 9.00, 10. 30, 12.00 i 17.00.

7. W sobotę 26 grudnia Święto Świętego Szczepana. Msze św. w II dzień Bożego Narodzenia wg porządku niedzielnego. Taca tego dnia będzie przeznaczona na KUL.

8. Opłatki do nabycia u pana Piotra – Organisty.

9. Pary  narzeczonych prosimy o potwierdzenie terminu ślubu w przyszłym roku.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego” i dla dzieci „Małego Gościa Niedzielnego”, które można nabyć w zakrystii. W „Gościu” jest dodatek wigilijny a w „Małym Gościu” jest szopka.

11. W ubiegłym tygodniu z naszej parafii odprowadziliśmy do Domu Ojca śp. +Włodzimierza Głowackiego, +Zofię Czupryjak, +Krzysztofa Zarzyckiego. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.

Żal doskonały i Komunia Duchowa

ŻAL DOSKONAŁY

w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

  1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
  2. zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
  3. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
  4. przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
  5. przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

 

KOMUNIA DUCHOWA 

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

  1. W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

  1. Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św. warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.